QNB Finansleasing Genel Müdürü : “Pazar payımız %7’ye ulaşır” (01.04.2017)

         

QNB Finansleasing Genel Müdürü Metin Karabiber:

“Pazar payımız yüzde 7’ye ulaşır”

Qatar National Bank iştiraki olan QNB Finansleasing, 2016 yıl toplamında yeni iş üretiminde 493 milyon dolar hacim yaparak bilanço pazar payını yüzde 6’ya taşıdı. Bugüne kadar KOBİ ağırlıklı 5 bin müşteriye ulaştıklarını söyleyen QNB Finansleasing Genel Müdürü Metin Karabiber, “Sektörün bir önceki yıla göre hacim kaybettiği 2016 yılını verimli geçirdik. 2017’den dahaumutluyuz. Verimli büyüme stratejimize devam edeceğiz. İştahımız yüksek. Müşteri sayımızda 6 bine ulaşmayı, aktif pazar payımızı yüzde 7’ye çıkarmayı amaçlıyoruz” dedi.

01 Nisan 2017 - 08:52
http://www.kobi-efor.com.tr/finans/qnb-finansleasing-genel-muduru-metin-karabiber-pazar-payimiz-yuzde-7ye-ulasir-h6199.html


Geçen yılın Haziran ayında QNB Finansleasing Genel Müdürlüğü görevine atanan Metin Karabiber, sektörde ‘pastayı büyütme’ stratejisine odaklandı. Zira firmanın aktif pazar payı yüzde 5’ten yüzde 6’ya çıktı. Karabiber, gerek ulusal gerek uluslararası ekonomiler için ‘zor’ yıl tanımının kullanıldığı 2016’nın kendileri için ‘verimli’ geçtiğini belirtti.

İştahlarının yüksek olduğunu ve 2017 yılında da büyümeye, pazar payını artırmaya odaklanacaklarını söyleyen Karabiber, hedeflerini şöyle anlattı: “Pazar payımızı geliştirebileceğimizi düşünüyoruz. İştahımız var ve büyümek istiyoruz. Katarlı ortağımız QNB pazar payımızı geliştirmemizi istiyor. 2017 bu anlamda önemli bir yıl olacaktır. 2017 yılına yönelik Ocak ve Şubat ayı tescil istatistik sonuçları belli oldu. Gördüğümüz hacimler, sektörün önceki yılın üzerinde büyüme olacağını gösteriyor. Rakamlarla tüm sektörü ifade edersek; 2016’nın Ocak ayında 1.3 milyar TL’lik tescil yapılmışken bu yılın Ocak ayında 1.4 milyar TL’lik tescil yapıldı. Şubat ayı kısa olmasına rağmen geçen yıl 1.4 milyar TL’lik tescil yapılmışken bu yıl sektör 1.9 milyar TL’lik tescil yaptı. Talep var, canlılık devam ediyor. Mart ayında 2 milyar TL’nin üzerinde iş yapılacağına inanıyoruz. Dolayısıyla leasing sektörü iyi başladı. QNB Finansleasing yeni iş tescilinde sektörden yüzde 10 pay alıyor. Bu da bizim iştahımızın sürdüğünü gösteriyor. QNB Finansleasing olarak 2017 yılında aktiflerde yüzde 7 pazar payına ulaşmayı hedefliyoruz.”

QNB Finansleasing, 2016 yılında yüzde 60’ı kobi ağırlıklı 5 bini aşkın aktif müşteriye ulaştı. Bu yıl hedef ise 6 bin işletmeye ulaşmak. Türkiye’de İstanbul, Ankara ve Gaziantep olmak üzere 3 bölge temsilciliği ile tüm ülkeye hizmet verdiklerini aktaran Karabiber, 127 kişilik ekiple bu yıl verimliliğe ağırlık vereceklerini söyledi. QNB Finansleasing’in pazarda 7. sırada bulunduğunu anlatan Karabiber, “Ana hissedarımız Qatar National Bank, pazar payımızı verimli şekilde büyütmemizi bekliyor. Her yıl kazanılan parayı içeride bırakarak sermayeye katkı sağlıyor” dedi.

Loader