Sektörün İlk Kira Sertifika İhracını Gerçekleştirdik
QNB Finansleasing, Vakıf Katılılım’ın iştiraki  Katılım Varlık Kiralama işbirliği ile sektörde ilk kira sertifika ihracını gerçekleştirdi. 14 Şubat 2018’de gerçekleştirilen Kira Sertifikası İhracı kapsamında  iki yıl vadeli 200 milyon TL fon sağlandı.  

Kira sertifikaları piyasasında ilk defa bir leasing şirketi tarafından gerçekleştirilen ihraç kapsamında konuşan QNB Finansleasing Genel Müdürü Metin Karabiber, şunları söyledi; “QNB Finansleasing olarak, sektörde ilk kira sertifika ihracını başarılı bir şekilde sonuçlandırdık. Piyasadaki mevcut borçlanma araçlarına iyi bir alternatif olacak kira sertifikası ihracı ile hem farklı yatırım ürünlerine değerlendirmek isteyen yatırımcılara ulaşmayı  hem de leasing ile yatırımlarını finanse etmek isteyen müşterilerimize daha uygun maliyet sunmayı ve bu sayede başarılı sonuçlarla kapattığımız 2017 yılından sonra 2018 yılında da pazar payımızı arttırmayı hedefliyoruz. Yüzde 100 Vakıf Katılım iştiraki olan Katılım Varlık Kiralama A.Ş.’nin deneyimi ve işbirliği ise ihraç sürecinin başarıyla sonuçlanmasını sağlamıştır.”

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, “Vakıf Katılım olarak Türkiye’de katılım bankacılığının büyümesinde faizsiz sermeye piyasası ürünlerinin çoğalmasının ve bu piyasanın derinleşmesinin çok önemli olduğua inanıyoruz. Bu inanç doğrultusunda QNB Finansleasing ile önemli bir işbirliğine imza attık. QNB Finansleasing’in leasing sektöründeki ilk kira sertifika ihracını iştirakimiz olan Katılım Varlık Kiralama A.Ş aracılığı ile gerçekleştirdirdiğimiz için mutluyuz. Ayrıca yurtiçi kira sertifikaları piyasasında, bir finansal kiralama şirketinin fon kullanıcısı olduğu 200 milyon TL’lik kira sertifikası ihracınını, başarı ile tamamlamış olmanın da gururunu yaşıyoruz” dedi.

2017 yılında 200 milyon TL tutarındaki ilk ve en yüksek tutarlı özel sektör kira sertifikası ihracı ile 450 milyon TL’lik yurtiçi piyasasında yapılmış en yüksek tutarlı kira sertifikası ihracını da tamamladıklarının altını çizen Göktaş; “Reel sektördeki firmaların faizsiz sermaye piyasası ürünleri ile alternatif fonlara erişimini kolaylaştıracak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu şekilde reel sektörün daha çok yatırım ve üretim, ekonomik büyümeye ve istihdama daha çok katkı yapmasına imkân sağlamış olacağız” dedi.

QNB Finansleasing hakkında:

1990 yılında Türkiye’nin beşinci leasing şirketi olarak kurulan Finans Leasing, Katar’ın en büyük, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’nin lider bankalarından biri olan QNB Grup iştirakidir.  Kuruluşundan itibaren Türkiye’nin lider leasing sektörü kuruluşları arasında yer alan QNB Finansleasing, sektörde pazar payı, yüksek büyüme oranları ve verimliliği ile önde gelen kurumlar arasında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Katılım Varlık Kiralama A.Ş. hakkında:

%100 Vakıf Katılım Bankası iştiraki olan Katılım Varlık Kiralama A.Ş., Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ve Sermaye Piyasası Kurulu'ndan alınan izin doğrultusunda 7 Kasım 2016 tarihinde, SPK'nın 07.06.2013 tarihli ve 28670 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Kira Sertifikaları Tebliği (III-61.1) çerçevesinde, münhasıran kurumsal müşterilerin yurt içi ve yurt dışı kira sertifikalarını ihraç etmek amacıyla kurulmuştur.

Loader